Praca W Niemczech

W maju 2011, zostały zniesione ograniczenia dotyczące legalnego zatrudnienia Polaków w Niemczech. Każdy obywatel Polski, może ubiegać się o prace na takich samych warunkach jak obywatel Niemiec. Poszukiwania pracy, można zacząć już na terenie Polski, jednakże dobrze zacząć odpowiednio wcześniej tak aby znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie. Agencje pośrednictwa pracy oferują szeroką gamę ofert oraz branże, w których każdy powinien znaleźć coś czego poszukuje, w zależności czy poszukujemy pracy sezonowej, pracy stałej, pracy wakacyjnej jako studenci czy też decydujemy się na dłuższy wyjazd, pamiętajmy aby taka agencja posiadała wpis do rejestru. Jeśli decydujemy się na wyjazd w ‘ciemno’ i dopiero zamierzamy szukać pracy w Niemczech, również mamy kilka możliwości. Analogicznie do poszukiwań przez biura w Polsce, możemy to zrobić za niepublicznych biur pracy w Niemczech. Korzystanie z takiej pomocy, niesie za sobą pewne obawy, dlatego najważniejsze jest abyśmy trzymali się zasad i reguł. Żądajmy umowy na piśmie, aby zawierała wszystkie warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, mając pisemną umowę może nam to w przyszłości zaoszczędzić wiele nerwów i rozczarowań. W swoich poszukiwaniach pracy w Niemczech, możemy również udać się do Agencje ds. Pracy ( Arbeitagenthur ). Agencja taka na terenie Niemiec składa się z 15 regionalnych biur. Urzędy pracy, są powiązane z regionalnymi biurami partnerskimi, w zasadzie Urząd pracy i jak biura partnerskie, pośredniczą oraz pomagają w znalezieniu zatrudnienia. Pamiętać należy o tym, aby pracować legalnie w Niemczech, jako obywatele UE nie jest nam potrzebne pozwolenie na pracę w Niemczech, jeśli posiadamy ważny paszport lub dowód osobisty i przede wszystkim stosujemy się do Niemieckich praw i przepisów. Jeśli zamierzamy zostać dłużej,  niż 3 miesiące musimy dostać pozwolenie na pobyt. Jednym z warunków otrzymania pozwolenia, jest posiadanie zameldowania. Wszelkie informacje z uzyskaniem pobytu, możemy załatwić w urzędzie ds. cudzoziemców (Auslanderbehörde).  Przed udaniem się w celu uzyskania takiego pozwolenia, dobrze jest zapoznać się z listą dokumentów które trzeba ze sobą zabrać, aby potem nie odwlekało się nam uzyskanie pozwolenia w czasie. Pozwolenie to uprawnia nas do pobytu, ale tylko w określonym czasie i wydawane jest na okres  od 2 do 5lat.

W Niemczech zostały ustalone stawki minimalne 7,79 euro  brutto, za godzinę dla landów zachodnich i 6,89 euro brutto dla landów wschodnich. Według szacunków ustawa ta dotyczy 900tyś. Osób pracujących w tym również pracujących w Niemczech Polaków. Obowiązują również dodatki za nadgodziny w wysokości 20,25 oraz 75%  stawki podstawowej. Zarobki w Niemczech dla większości Polaków pozostają wciąż bardzo atrakcyjne. Poniżej kilka wybranych zawodów oraz średnie zarobki :

Dane pochodzą z: www.gehaltsvergleich.com

Prawo Niemieckie reguluje tygodniowy czas pracy, nie może on przekroczyć 10 godzin dziennie i 60 godzin tygodniowo. Bardzo często wygląda to w sposób następujący 4 dni po 8 godzin, i w piątek 7 godzin.

Każdy pracownik ma prawo do; 30minutowej przerwy po 6 godzinach pracy, oraz 45 minut po 9 godzinach pracy. Urlopy w zależności od kategorii są kwestią z którą każdy pracownik powinien zapoznać się indywidualnie. Są również dni wolne od pracy, uznane jako Święta Państwowe.

Polska podpisała obustronna umowę z Niemcami o unikaniu podwójnego opodatkowania. W momencie kiedy pracowaliśmy na terenie Niemiec i nasz dochód został opodatkowany, Urząd Skarbowy w Polsce nie może drugi raz opodatkować naszych dochodów w Polsce.

Leave a Reply